Myślisz o samobójstwie i szukasz pomocy?

CZYM SĄ MYŚLI SAMOBÓJCZE?
„Moje życie nie ma sensu”, „lepiej żeby mnie już tu nie było” to przykłady myśli samobójczych, które mogą stanowić sposób na uwolnienie się od problemów. Mogą pojawić się na każdym etapie życia, niezależnie od wieku. Myśli samobójcze to przekonania o przymusie odebrania sobie życia oraz planowanie jego wykonania. Towarzyszą rozważaniom egzystencjalnym. Zazwyczaj poprzedzają je myśli rezygnacyjne, które dotyczą przemyśleń dotyczących bezsensu swojego życia i atrakcyjności śmierci. Myśli samobójcze mogą prowadzić do prób samobójczych, czyli konkretnych działań mających na celu odebranie sobie życia. Mogą im towarzyszyć zachowania autoagresywne m.in. samookaleczenia.

SKĄD SIĘ BIORĄ MYŚLI SAMOBÓJCZE?
Depresja jest najczęstszą przyczyną samobójstw. Jednak nie tylko osoby z zaburzeniami czy chorobami psychicznymi popełniają samobójstwa. Problemy finansowe, przewlekłe choroby somatyczne, rozpad związku, utrata pracy, problemy z identyfikacją seksualną to również częste przyczyny targnięcia się na własne życie.
Niebezpiecznym czynnikiem może być także stosowanie środków psychoaktywnych, które wpływają na świadomość, często powodując halucynacje bądź lęk prowadzący do aktu samobójczego. To dzieje się poza kontrolą umysłu, jednak dla osoby pod wpływem narkotyku, zagrożenie od którego np. ucieka w śmierć jest realne i przytłaczające.
Najbardziej szokujące i wstrząsające w odbiorze społecznym są samobójstwa nastolatków. Przyczyny są różne, w dużej mierze wpływ na ten ostateczny krok ma alienacja i konflikty w środowisku rodzinnym i szkolnym. Dorośli, rodzice często nie zdają sobie sprawy jak silny wpływ na życie młodych, wrażliwych ludzi ma środowiskowy hejt, piętnowanie inności, wyśmiewanie, szydzenie czy cyberstalking. Według danych statystycznych Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich.

MYŚLISZ O SAMOBÓJSTWIE? POSZUKAJ POMOCY!
Jeśli doświadczasz myśli samobójczych, nie gódź się na nie. Możesz myśleć nawet o tym, że to jedyne dobre rozwiązanie w Twojej sytuacji, ale to nieprawda. Zawsze jest coś, co możesz zrobić. Nie zamykaj się na pomoc innych ludzi. Jeśli czujesz, że w Twoim otoczeniu nie ma nikogo, kto mógłby Ci pomóc, nadal nie jesteś sam. Zgłoś się do psychologa czy zapisz na konsultację psychiatryczną. Wydaje Ci się to zanadto przerażające i przytłaczające? W takim razie zacznij od telefonu zaufania.

JAK WSPIERAĆ OSOBĘ, KTÓRA MYŚLI O SAMOBÓJSTWIE?
Jeśli wiesz lub przypuszczasz, że ktoś w Twoim kręgu przeżywa trudne chwile, ma poważne problemy, jest chory, samotny, przechodzi kryzys – nie odwracaj głowy.�Jeśli ktoś z Twoich bliskich czy znajomych mówi wprost, miedzy wierszami lub pisze w mediach społecznościowych o samobójstwie zachowaj czujność, nie unikaj tej osoby.�Z drugiej strony, nie bierz na siebie odpowiedzialności za całościową pomoc, po prostu porozmawiaj o życiu, o problemach, nie bagatelizuj tychże problemów, zachęć do kontaktu ze specjalistą. W ten sposób możesz uratować komuś życie.
Osobie pogrążonej w rozpaczy i mającej myśli samobójcze należy doradzić szybką konsultację z psychologiem. Jeśli leży to w naszej mocy, pomóżmy umówić taką wizytę, a nawet wybrać się wraz z osobą zainteresowaną, by czuła się raźniej.
Nigdy nie wolno lekceważyć myśli samobójczych, nawet jeśli dana osoba nie miała w przeszłości prób samobójczych, to stan w jakim się znajduje, jest naprawdę bardzo poważny i wymaga leczenia.

LECZENIE
Leczenie należy rozpocząć od oceny ich nasilenia i związanego z nimi ryzyka podjęcia próby samobójczej. Oceny może dokonać psycholog lub psychiatra. Nie leczone myśli samobójcze mogą prowadzić do śmierci w wyniku popełnienia samobójstwa. Nie należy zatem odwlekać decyzji o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy w przypadku pojawienia się myśli samobójczych.

Edyta Dedek

Psycholog kliniczny, psychotraumatolog, psychoonkolog, terapeuta EMDR