Toksyczne relacje — czym są i jak sobie z nimi radzić?

Najpierw powinniśmy określić, co to właściwie znaczy, że jakaś relacja jest toksyczna.
Lista toksyn w relacji jest całkiem spora: manipulacja, obrażanie się, wybuchy gniewu, nieprzebaczenie, tzw. ciche dni, nieufność, podejrzliwość, nieszczerość, kłamstwo, uzależnienie, dystansowanie się, chłód emocjonalny, obgadywanie, wypominanie, pretensje, brak szacunku, wyśmiewanie, wywieranie presji, niecierpliwość, zazdrość, egocentryzm, niesłuchanie, brak czasu… Listę tę można by było jeszcze długo kontynuować.

Toksyczna relacja sprawia, że czujesz poniżenie, atak, brak wsparcia, a także brak zrozumienia. Toksyczną relacją może stać się każdy związek, w którym czujesz się coraz gorzej. Toksyczne relacje istnieją w każdym obszarze – toksyczni rodzice, toksyczny związek czy toksyczni przyjaciele.

Przepis na DETOKS:
1. Nazwij toksyny
Weź kartkę i napisz, jakie toksyczne zachowania drugiej osoby odbierają Ci energię. Co w jej zachowaniu narusza Twoje granice? Jakie Twoje prawa zostały naruszone? Następnie spójrz na siebie – co w Twoim zachowaniu jest toksyczne? Tak, dokładnie tak – bardzo możliwe, że i w Twoje zachowania wkradły się już toksyny.

2. Zakreśl granice
Spróbuj narysować symbolicznie granice swojego JA i w ich zakres wpisz wszystko to, co chciałbyś, aby było szanowane przez drugą osobę. Mogą to być Twoje emocje, potrzeby, słabości, prawa. Użyj słów: „Potrzebuję…”, „Mam prawo…”, „Oczekuję…” Możesz na przykład napisać: „Potrzebuję, by moja mama szanowała moje prawo do samodzielności” lub „Mam prawo do tego, by mój chłopak/dziewczyna szanował/-a moją wrażliwość”.

3. Określ swoje prawa
Zastanów się, jakie prawa Ci przysługują w danej sytuacji. Może to prawo do tego, by ktoś na Ciebie nie krzyczał? Albo do tego, by nie odreagowywał na Tobie swoich emocji? Albo prawo do spędzenia kilku godzin sama ze sobą, gdy jesteś w związku?

4. Egzekwuj szanowanie swoich granic
Nie możesz pozostać na etapie przeczytania tego wpisu, jeśli chcesz, by twoja sytuacja się zmieniła – musisz odważyć się na egzekwowanie od innych. Tak, to będzie trudne, lecz zapewniam cię, że jeśli konsekwentnie i z miłością będziesz egzekwował od innych szanowanie twoich granic, oni w końcu je uznają. Zaufaj mi – ludzie przekraczają granice głównie dlatego, że ktoś im na to pozwala, a ci, którzy szanują siebie i szacunku oczekują, zazwyczaj wzbudzają większy respekt u innych.
Potrzebujesz wsparcia psychologa – umów się na wizytę konsultacyjną i porozmawiajmy.

Edyta Dedek

Psycholog kliniczny, psychotraumatolog, psychoonkolog, terapeuta EMDR