Terapia EMDR — co to jest?

Terapia EMDR bazuje na naturalnej zdolności, jaką posiada nasz mózg, a która pozwala na leczenie urazów psychicznych. Większość trudnych dla psychiki wydarzeń „goi się”, czy też mówiąc językiem terapii EMDR – przetwarza się sama. Przetwarzanie informacji powinno prowadzić nasz mózg w stronę takiego rozwiązania, które będzie dla nas zarówno zdrowe, jak i adaptacyjne. Jeśli jednak proces ten zostanie zablokowany i pojawią się nieadaptacyjnie przetworzone informacje dotyczące określonego wydarzenia, to możemy zacząć doświadczać emocjonalnego cierpienia, co w konsekwencji przełoży się na pogorszenie jakości naszego życia. Taki nadmiar negatywnych myśli czy emocji może sugerować, że w procesie przetwarzania wcześniejszych trudnych doświadczeń, wystąpił jakiś rodzaj blokady – czyli rana psychiczna nie zagoiła się do końca. W trakcie sesji terapeuta stymuluje zmysły pacjenta, (przeważnie ruch gałek ocznych), aby uruchomić proces przetwarzania informacji. Pozwala to na ponowne przetworzenie zablokowanych emocji i wydarzenia i nadanie im nowego znaczenia.

Dla kogo?
Terapia EMDR jest na tyle uniwersalna, iż może być adresowana do bardzo różnych grup pacjentów, niezależnie od ich wieku czy stanu fizycznego. Możemy wykorzystywać ją pomagając zarówno małym dzieciom jak i osobom starszym, osobom fizycznie zdrowym jak i chorym, np. onkologicznie czy chorym na Alzheimera.

Co można leczyć?
Terapia EMDR posiada szerokie spektrum oddziaływania m.in:
– leczenie zespołu stresu pourazowego (PTSD) tj: przemoc fizyczny i psychiczna, gwałt, wypadek, opuszczenie przez opiekuna w dzieciństwie,
– leczenie depresji,
– zaburzenia nastroju i lękowe,
– uzależnienia od substancji psychoaktywnych,
– zaburzenia osobowości, dysocjacyjnych i wielu innych,
– interwencje kryzysowe oraz praca z bólem chronicznym i fantomowym.

Psychoterapia EMDR obejmuje kilka sesji przygotowujących do właściwego przetwarzania.

W celu umówienia wizyty stacjonarnej – kliknij w poniższy link:
https://www.znanylekarz.pl/…/psycholog…/rzeszow…

Edyta Dedek

Psycholog kliniczny, psychotraumatolog, psychoonkolog, terapeuta EMDR