Poznaj sposoby na lepsze samopoczucie

Nasze samopoczucie potrafi pogorszyć się dosłownie w moment z przeróżnych powodów jak np. kłótnia z szefem czy wykańczający fizycznie dzień. Warto wtedy mieć w zanadrzu swoje własne, unikalne sposoby, dzięki którym będziemy mogli poprawić swój nastrój zawsze i wszędzie. Pamiętaj też, że regularne gorsze samopoczucie, które utrzymuje się od kilku tygodni do kilku miesięcy, może być objawem depresji, którego nie można lekceważyć i trzeba działać, umawiając wizytę u specjalisty psychologa, który oceni, czy potrzebujesz dalszego leczenia.
Sposoby na poprawę samopoczucia, które tutaj przedstawiam, są szybkie do zastosowania dla każdego, zależne w 100% od Ciebie, nie wymagają specjalnego przygotowania. Są to sposoby banalnie proste i pewnie dobrze je znasz, jednak to w prostocie często drzemie największa siła. Zapraszam do lektury 🙂

1. USPOKÓJ ODDECH
Jednym z typowych pierwszych objawуw stresu jest przyspieszone płytkie oddychanie. Weź powoli głęboki wdech nosem i zrób jeszcze wolniejszy wydech ustami. Spróbuj zwiększyć ilość czasu poświęcanego na każdy oddech i obserwuj swoje ciało z uwagą.

2. PRZYTUL KOGOŚ, KOGO KOCHASZ
Przytulenie działa uspokajająco. Istnieją dowody na to, że jeśli twój nastrój uległ pogorszeniu z powodu relacji międzyludzkich, przytulenie jeszcze bardziej pomoże ci go poprawić, niż poprawiłoby go w innych przypadkach.

3. WYJDŹ NA SPACER
Spacery mają mnóstwo korzyści, od dotlenienia organizmu, po ruch fizyczny, który obniża poziom stresu i zmianę otoczenia, która również działa na nas korzystnie, szczególnie kiedy zmieniamy otoczenie na naturę. Bardzo dobrą metodą są spacery wśród zieleni (lasy i parki są więc dobrym pomysłem), ponieważ towarzystwo natury dodatkowo oddziałuje na nas kojąco.

4. POSŁUCHAJ ULUBIONEJ MUZYKI
Muzyka potrafi działać cuda. Działa na emocje. Pobudza nas, motywuje, uspokaja. Poprawę stanów emocjonalnych człowieka przez muzykę nazywa się muzykoterapią.

5. PRZYGOTUJ SOBIE RELAKSUJĄCĄ KĄPIEL
Gorąca woda ma działanie uspokajające i relaksujące, stąd jest dobrym pomysłem bezpośrednio przed pójściem do łóżka. Możesz rownież wzbogacić kąpiel olejkami eterycznymi, które dodatkowo zrelaksują Cię i dodają kąpieli pewne właściwości kojące.

7. SKUP SIĘ NA INNYCH – POMAGAJ, ROZMAWIAJ
Poprawę samopoczucia daje bliskość i dobre relacje z ludźmi. Człowiek jest istotą społeczną – do właściwego funkcjonowania potrzebni są mu inni. Czasami pomaga nawet niedługa rozmowa. Zły nastrój może szybko minąć, kiedy koncentrujemy się na kimś, np. pomagając mu w czymś zupełnie bezinteresownie albo sprawiając mu jakąś drobną przyjemność. To nawet nie musi być człowiek. Wspaniałymi „terapeutami” są psy lub inne zwierzęta domowe. Przytulanie, głaskanie lub zabawa z nimi zawsze poprawia humor.

8. ŁAP SŁOŃCE I RUSZAJ SIĘ
Na poprawę nastroju działa słońce, syntetyzując ważną dla biochemii organizmu witaminę D i ruch, dzięki któremu wytwarzają się w naszym ciele endorfiny (tzw. hormony szczęścia). Pozytywną zmianę w samopoczuciu odczuwa się w takim przypadku dość szybko, wystarcza zaledwie 20 – 30 minut.

9. DZIAŁAJ, PLANUJ I REALIZUJ, PODEJMUJ WYZWANIA
Kiepski nastrój bardzo często wynika z rutyny dnia, nudy, powtarzalności i przewidywalności wszystkiego, co nas otacza. Od czasu do czasu warto zatem przełamać to, podejmując jakieś wyzwanie, robiąc coś „szalonego” lub po prostu pierwszy raz. Niekiedy wystarcza nawet tylko jakieś postanowienie (niekoniecznie od razu czyn) lub stworzenie planu zrealizowania czegoś nowego. Najważniejsze jest to, żeby się w momencie kiepskiego samopoczucia szybko i mocno zaangażować w coś. Projekty nie muszą być kosztowne ani spektakularne. Nasze działanie (wyzwanie) może się skupiać przecież na prostych sprawach (np. upieczenie pierwszego w życiu ciasta). To pomaga!

10. UŚMIECHAJ SIĘ DO INNYCH, UŚMIECHAJ SIĘ DO SIEBIE
Śmiech jest zdrowy dla ciała i ducha. Poprawia pracę przepony, działanie i wydolność naszego układu krążeniowo – oddechowego i oczywiście nastrój. Co ciekawe, poprawić samopoczucie może nawet sztuczny, tj. udawany, taki czysto mechaniczny śmiech / uśmiech odpowiednio długo utrzymywany na twarzy. On także stymuluje organizm do produkcji endorfin, które redukując napięcie i stres, w naturalny sposób poprawiają nam „humor”. Jedną z bardzo szybkich metod polepszania w ten sposób nastroju jest nieprzerwane uśmiechanie się przez co najmniej 60 sekund – do siebie, do innych, do lustra – jak kto woli.

11. OTACZAJ SIĘ PRZYJEMNYMI ZAPACHAMI, KOLORAMI I DŹWIĘKAMI
Świetnym polepszaczem nastroju jest dostarczanie naszym zmysłom przyjemnych bodźców. Aromaterapia, otaczanie się pozytywnie działającymi na nas kolorami, słuchanie energetyzujących utworów… wszystko to stosowane jest z powodzeniem od dawna. Poprawia nam humor ładny zapach kwiatów, perfumy, odpręża nas woń kadzidełek, dobrze czujemy się w pomieszczeniach o jasnych, słonecznych barwach, a muzyka potrafi jeszcze bardziej podbić ten pozytywny nastrój. Warto z tego wszystkiego korzystać – sprawdza się.

12. UTNIJ SOBIE 25-MINUTOWĄ DRZEMKĘ
Zły nastrój może być efektem zmęczenia czy niewyspania. W takiej sytuacji idealnym lekarstwem jest szybkie zresetowanie organizmu, które w niecałe pół godziny znacząco poprawia nam samopoczucie i efektywność, dając niezbędny zastrzyk energii i chęci do życia. W ciszy i ciemności trzeba uciąć sobie drzemkę, najlepiej 25-minutową. Nie powinna ona trwać krócej niż 10 minut i dłużej niż 30, bo wtedy nie działa tak, jak powinna. Po takim śnie nasz mózg pracuje znacznie lepiej i zupełnie inaczej patrzymy na świat. Znika znużenie, poprawiają się możliwości intelektualne i fizyczne, które mogły wcześniej odpowiadać za kiepski nastrój.

13. ZAPISUJ, STOSUJ AFIRMACJE
Złe myśli i złe samopoczucie trzeba nauczyć się kontrolować. Aby poprawić sobie nastrój i zdjąć z głowy nieco problemów, czyli tego, co nas denerwuje i nie pozwala się w danej chwili dobrze poczuć, można spróbować je zapisać. Taka lista złych rzeczy chodzących nam po głowie przelana na papier umożliwia mentalne ogarnięcie tematu, daje poczucie panowania nad sytuacją i pozwala łatwiej zaplanować rozwiązania. Dla zrównoważenia negatywnych myśli można też stosować pisane lub wypowiadane na głos afirmacje, które pozwalają skupiać się tylko na tym, co pozytywne i co może poprawiać nastrój. Treść afirmacji jest oczywiście sprawą indywidualną.

14. WYOBRAŹ SOBIE SWOJE BEZPIECZNE MIEJSCE
Jeżeli twój centralny układ nerwowy czuje się zagrożony, może być trudno przekonać swoje ciało, że powinno się zrelaksować. Jednym ze sposobów jest stworzenie wizualizacji miejsca, w którym czujesz się bezpiecznie i spokojnie, nawet jeśli jest to zmyślone miejsce, w którym nigdy nie byłeś. Łagodne fale, błękitne niebo – wszystko zależy od ciebie. Zamknij oczy i przenieś się tam w swojej wyobraźni, uspokajając swój umysł. Twoje ciało może podążyć za umysłem.

15. WYRAŹ WDZIĘCZNOŚĆ
Przyjęcie postawy wdzięczności, nawet jeśli czujesz, że świat sprzysiągł się przeciwko tobie, może poprawić twoje samopoczucie psychiczne. Wzbudzanie w sobie wdzięczności, gdy w twoim życiu dzieją się złe rzeczy, może wydawać się sztuczne. Nie chodzi tu jednak o bycie zadowolonym z tych wszystkich złych rzeczy. Chodzi o to, by spojrzeć na swoje życie jak na całość i zobaczyć, że można znaleźć piękno i siłę nawet w niedoskonałościach.

Takich sposobów na poprawę samopoczucia może być znacznie więcej, zawsze jednak chodzi o to samo – o przekierowanie swojej uwagi z tego, co niekomfortowe, nieprzyjemne, negatywne, nużące na coś, co budzi przyjemne odczucia, angażuje i generuje pozytywny nastrój (czy to fizycznie, czy czysto chemicznie).

Edyta Dedek

Psycholog kliniczny, psychotraumatolog, psychoonkolog, terapeuta EMDR