Hipnoterapia

Hipnoterapia jest rodzajem psychoterapii, podczas której wykorzystuje się techniki hipnotyczne, wykorzystywana jest w diagnozowaniu i leczeniu chorób.
Dzięki hipnozie zwiększa się uważność i koncentracja danej osoby – co ułatwia oraz przyśpiesza proces terapii i często pozwala uzyskać danej osobie odpowiedzi lub myśli, które w zwykłym stanie umysłu nie są jej znane. To również wspaniałe narzędzie do pracy z podświadomością.

Określone rezultaty można osiągnąć zarówno w głębokim, jak i niskim poziomie hipnozy.

Ponadto hipnoterapia to świetne narzędzie do podniesienia poczucia własnej wartości, samooceny oraz pracy nad osiągnięciem wymarzonych celów i rozwojem osobistym.

Odbywa się to za pośrednictwem pozytywnych sugestii, jakie daje hipnoterapeuta. To niejako „wgląd” we wspomnienia, odreagowywanie emocji oraz ich transformacja. Hipnoterapia, czyli leczenie w hipnozie, ma pomóc zdemaskować przyczyny różnych zaburzeń, które tkwią w naszej podświadomości. Można w ten sposób zmierzyć się z nieprzepracowanymi, wypartymi ze świadomości konfliktami.

Hipnoterapia pomaga w diagnozowaniu i leczeniu:
– nerwic,
– stanów lękowych – lęk społeczny, lęk przed konkretnymi sytuacjami – egzamin, wystąpienie publiczne itp;
– zaburzeń osobowości,
– nałogów,
– nawyków, zarówno psychologicznych jak i przejawiających się w zachowaniu – wchodzenie w konflikty, problemy rodzinne, niekontrolowane zachowania takie jak obgryzanie paznokci, skubanie, tiki, zachowania kompulsywne, itp.
– fobii i reakcji paniki – agorafobia, hydrofobia, ataki paniki przed trudnymi sytuacjami, lataniem samolotem itp.
– ciężkich przeżyć osobistych,
– stresu pourazowego,
– depresji,
– stresu i trudności ze snem,
– bólu itp.

Hipnoterapia jest stanem, w którym można się głęboko zrelaksować, zredukować napięcie mięśniowe, poprawić swoje samopoczucie. Hipnoterapia wykorzystywana jest także do:
• szybszego powrotu do zdrowia,
• sprawniejszego uczenia się,
• polepszenia pamięci i koncentracji,
• poprawienia życia erotycznego.

Jak wygląda sesja hipnoterapii?

Każda sesja hipnoterapii zaczyna się od wywiadu odnośnie problemu, z którym zgłasza się pacjent, ogólnej konsultacji oraz ustalenia celów terapii – ten etap zazwyczaj obejmuje 2-3 spotkania.
Kolejnym krokiem są sesje z indukcją hipnotycznego transu.

Techniki hipnoterapeutyczne wprowadza się z ostrożnością i uważnością na reakcje pacjenta oraz na bieżąco dostosowuje się poszczególne procedury. Indukcja hipnotycznego transu może być formalna lub konwersacyjna- przypominająca zwykłą rozmowę. Niezależnie od rodzaju indukcji i głębokości transu, przez cały czas zdajesz sobie sprawę z tego co się dzieje. Hipnoza to nie jest sen, w stanie hipnozy świadomość tego co się dzieje jest cały czas zachowana. Przypomina to trochę stan marzeń na jawie, albo stan intensywnej koncentracji i nie ma nic wspólnego ze snem.

Podczas seansu nie można nikogo zmusić do tego, aby wykonał jakieś rzeczy wbrew własnej woli. Zahipnotyzowany pacjent ma możliwość wyboru – czy chce, czy nie chce przyjąć jakieś rozwiązane. Hipnoterapia jest bardzo indywidualną sprawą – niektórym osobom wystarczy parę spotkań, inne będą leczone w ten sposób nawet przez kilka lat. W stan hipnozy może wejść praktycznie każdy – poza dziećmi do 7 roku życia i osobami, które mają problem z rozdwojeniem jaźni.

Edyta Dedek

Psycholog kliniczny, psychotraumatolog, psychoonkolog, terapeuta EMDR