Jakie sfery życia psychoterapia może odmienić na lepsze?

Zasadnicza odpowiedź na pytanie: co może zmienić psychoterapia, jest zawsze taka sama: powinna w pierwszej kolejności zminimalizować wpływ lub pomóc pozbyć się z życia tego, co uniemożliwia danej osobie czerpanie z życia satysfakcji. W drugiej zaś zmienić jego sposób myślenia i zachowania tak, aby sam mógł sięgać po to, czego potrzebuje.

U każdego człowieka korzyści i zmiany ze spotkań z psychologiem mogą przejawiać się nieco inaczej (każdy człowiek ma też inne potrzeby, a praca ukierunkowana jest na konkretny cel, który chce osiągnąć w terapii), ale istnieje kilka bardzo ważnych sfer życiowych, na które psychoterapia najczęściej ma duży, dobroczynny wpływ – i udowodniono to w badaniach.

POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

Uważa się, że osiągnięcie trwałej satysfakcji z życia nie jest możliwe, jeśli człowiek nie uznaje siebie za wartość samą w sobie i nie ma w sobie podstawowego przekonania, że jest wystarczająco dobry takim, jakim jest, niezależnie od swoich osiągnięć, liczby przyjaciół czy cyfr na koncie. To jeden z podstawowych celów spotkań z psychologiem: pokazać człowiekowi, że już dziś – niezależnie od punktu w życiu, w jakim się znajduje – może spojrzeć na siebie w lustrze i powiedzieć sobie „jak dobrze, że jesteś”. Zaakceptowanie siebie i docenienie siebie jest niezbędne, aby mуc przyjrzeć się swojemu życiu i postanowić, co chcemy w nim zostawić takim, jakim jest, a co jest dla nas obszarem do zmiany.

ZWIĄZEK I RELACJE Z INNYMI

To kolejny z najczęstszych celów psychoterapii: wyposażenie w umiejętność nawiązywania i podtrzymywania satysfakcjonujących relacji z innymi. Celem terapii zawsze jest bowiem zrozumienie tego, jak i dlaczego spostrzegamy rzeczywistość oraz jak zwykliśmy reagować na to, co nas spotyka. To pozwala zrozumieć także, czego oczekujemy po relacjach z innymi, czego się w nich boimy, czego pragniemy, a czego unikamy.

OSIĄGANIE CELÓW I PLANOWANIE CZASU

W psychoterapii można też poszukiwać odpowiedzi na bardzo konkretne pytania: kim chcę być w swoim życiu zawodowym? Co chciał/abym osiągnąć? Co zmienić w swoim życiu zawodowym, aby odczuwać większą satysfakcję? Rozmowa z psychologiem pozwala uświadomić sobie, jakie z naszych planów i celów są możliwe do zrealizowania i warte naszej uwagi, a które są np. pokłosiem zbyt wysoko stawianej sobie poprzeczki. Na spotkaniach można również myśleć nad tym, co chcemy krok po kroku zrobić, by osiągnąć swoje cele, i co chcemy w sobie zmienić, aby łatwiej było nam do nich dążyć.

Edyta Dedek

Psycholog kliniczny, psychotraumatolog, psychoonkolog, terapeuta EMDR