Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na terapię

Decyzja o rozpoczęciu psychoterapii nie jest prosta i często, całkowicie niepotrzebnie, wiąże się ze strachem. Jest to głównie lęk przed nieznanym, wywołany nieznajomością zasad, jakie obowiązują w trakcie spotkań z terapeutą. Dziś w kilku słowach przybliżę Ci, czego możesz się spodziewać po spotkaniach z psychologiem oraz co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się na pierwszą wizytę.

Po pierwsze, psycholog rozpoczynając pracę z Tobą musi na początku zadbać o to, byś poczuł (poczuła) się komfortowo i bezpiecznie w trakcie sesji psychoterapeutycznych. Będzie o to zabiegał nie tylko dlatego, że ma do Ciebie szacunek, ale również dlatego, że tylko Twoje zaufanie i wiara w sens psychoterapii spowodują, że się otworzysz i będziesz chciał (chciała) pracować nad sobą. W jakimkolwiek momencie terapii poczujesz niepokój lub opór, by zrobić coś co zaproponował terapeuta, to w każdej chwili masz możliwość powiedzenia: „stop, nie chcę tam dalej iść” albo „mam wątpliwości czy chcę to zrobić”. Obowiązkiem psychologa jest zatrzymać się wtedy, jak również zareagować na Twoje sygnały niewerbalne, gdy czujesz wątpliwość lub niechęć.

Po drugie psycholog będzie starał się stworzyć atmosferę akceptacji. Chodzi o to, by cokolwiek powiesz, cokolwiek czujesz lub kimkolwiek jesteś było przyjęte takie, jakie jest. Tylko wtedy gdy poczujesz się akceptowany (akceptowana) masz chęć, by pokazać te części trudniejsze, które być może chowałeś (chowałaś) przed światem w obawie przed potępieniem, krytyką, atakiem.

Po trzecie – psycholog będzie Ci zadawać pytania. Są to pytania, które mają Ci służyć i Tobie pomóc. I znowu, to od Ciebie zależy czy albo w jaki sposób odpowiadasz na te pytania. To nie jest nauczyciel, a brak odpowiedzi nie oznacza oceny niedostatecznej. Jesteś wolny (wolna) i masz swoje tempo w psychoterapii. Psycholog będzie chciał Cię zrozumieć i Tobie pomóc, ale to Ty decydujesz ile chcesz odsłonić swoich sekretów.

Po czwarte – psycholog może również proponować Ci różne ćwiczenia. Chodzi o to, że w pewnym momencie może nie wystarczyć, by jedynie w rozmowie pracować nad trudnościami. Wiele osób ma poczucie, że kręci się w kółko jedynie rozumowo próbując znaleźć rozwiązania, zanim skorzysta z usług terapeuty. Być może liczy na to, że terapeuta powie coś nowego, przedstawi problem inaczej. Ale w wielu sytuacjach potrzebne jest samemu doświadczyć czegoś nowego, by móc spojrzeć na sprawy inaczej. Po to są ćwiczenia lub eksperymenty, które proponuje czasem psychoterapeuta. Oczywiście zasada ta sama: Ty się musisz zgodzić.

Co się może jeszcze zdarzyć podczas spotkania z psychologiem zależy od tego, jakie potrzeby i jaki proces ma osoba zgłaszająca się na spotkanie.

Reasumując:

1. Ważne jest Twoje poczucie bezpieczeństwa i zaufanie

2. Na każdym etapie to Ty decydujesz co chcesz robić

3. Psycholog będzie budował rozumienie i świadomość w atmosferze akceptacji wszelkich pojawiających się uczuć i myśli

4. Psycholog może czasem zaproponować ćwiczenia, byś doświadczył (doświadczyła) czegoś, co może przybliżyć Cię do rozwiązania problemu lub by spojrzeć na sytuację z nowej perspektywy

5. Istnieją różne szkoły psychoterapii, ale zawsze ważny jest Twój rozwój

6. Okresowo wpadamy w ślepe zaułki, gdzie proces życia jest zablokowany, ale po odblokowaniu przepływu procesu naturalnym staje się dążenie do realizacji własnych pragnień

Jeśli czujesz się przytłoczony trudnościami, z którymi się borykasz – skorzystaj z konsultacji psychologicznej, aby poznać możliwości wsparcia i zacząć działać na rzecz swojego dobrostanu.

Edyta Dedek

Psycholog kliniczny, psychotraumatolog, psychoonkolog, terapeuta EMDR